Danssız Yaşamak İstemiyorum Diyorsanız...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Footwork Hakkında

piKa'chu
    piKa'chu
    Alparslan Breakers Ailesi
    Alparslan Breakers Ailesi

Erkek Mesaj Sayısı : 76
    Doğum tarihi : 01/10/90

Footwork Hakkında Empty Footwork Hakkında

Mesaj tarafından piKa'chu Paz Ekim 26, 2008 9:55 pm

Benim Düşüncelerim!!
    Evet arkadaşlar dürüst olmak gerekirse, bboy’culuğa gelirsek bende okadar tecrübeli veya aşırı kadar iyi değilim. Henüz 12 ay oldu başlayalı Laughing ve bu süre içinde daha çok amud’ta denge’yi sağlamaya çalıştım, uprock, toprock, footwork ve freeze’lere çalıştım yoğun olarak ve doğrusunu söylemek gerekirse footwork’e çalışmak gerçekten harika birşey. Footwork gibi birşeyin olması gerçekten super birşey olsa gerek. Bu bölümü footwork hakkında bilmediklerinizi sorabilmek için ve tartışabilmeniz için açtım! Heryerde footwork hakkında birşeyler yazılıp çiziliyor ve umuyorum ki bu konu gelecekte de yararlı kalır ve faydası dokunmaya devam eder!!
    Yeni başlayanlar için, footwork birkaç ayda geliştirebileceğiniz birşey değildir. Bütün genel kavramı karmakarışıktır. Çoğu zaman footwork hareketleri çok basit gözükebilir. Hareketleri birleştirmek en zor olanıdır! Footwork yaparken sinirinizin bozulması gerçekten çok basit derler ve eminim aranızda bunu fark edenler de olmuştur. Footwork'u yapabilmek ve iyi görünmek için stil, uyum ve akıcı tempo ister. Hareketlerin belirli sayısı yoktur. Footwork’ta kendi stilinizi yaratmak çok önemlidir. Buyüzden footwork’un ayrı özelliğinden birisi de budur. En azından bunlar footwork hakkında benim görüşlerim…..

İnsanların sıkça sordukları sorular
    1. Hangi hareketleri öğrenmem gerekir?? Bu soru sıradan bir soru gibi. Footwork hakkında olunca, ilk öğreneceğiniz hareket six step (6-step) olmalı. Six step hareketi diğer hareketlere geçebilmek için tam anlamıyla en temel harekettir! Kendinize bir iyilik yapın ve her iki yöne uygulayarak öğrenin. Bunu öğrendikten sonar size 3-step hareketini öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim ve ondan sonar 12-step, bunları yapabildikten sonra kalçalarınızı iyice kıvrak hale getirebilmeniz lazım. Üstte verdiğim bilgileri ilk olarak uyguladıktan sonra, diğer hareketleri kendiniz seçip öğrenebilirsiniz!
    Nota: Eğer footwork’ta ciddiyseniz, ozaman BÜTÜN temel step’leri öğrenmeniz gerekir ve bu 2,3,4,5,6,7 ve 12-step’lerden oluşuyor. Bütün step hareketleri six step hareketinin temeline benzesede örneğin 3 ve 12-step hareketleri birbirinden çok farklıdır. Onlarıda mutlaka uygulamalısınız, çünkü onları uyguladığınız zaman temel ve bütün unsurları size daha iyi anlamanız için yardımcı olabilir. Örneğin, kalçalarınızı kıvırmak, iyi bir vücut pozisyonu oluşturmak, düz geçişler yapmak, iyi bir bakış açısı uygulamak, vs. vs. Bunları uygularsanız gelecekte çok faydası dokunabilir ve kendi stilinizi bu şekilde yaratabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse, footwork adına herşeyi güzel ve ciddi birşekilde öğrenin ve uygulayın.

2. Benim footwork’um berbat, yardım edin!!!!! Bu doğru dürüst bir soru değildir, ama manası çok olabilir. Bakın gerçekten tek bir çareniz var, yavaş ve kontrollü birşekilde hareketleri uygulamanız tek çarenizdir. Demin de bahsettiğim gibi, footwork’ü bir ayda öğrenemezsiniz, hatta birkaç ayda öğrenmeniz bile çok zor, hatta ve hatta bir senede öğrenemeyebilirsiniz! Footwork’u öğrenmek gerçekten büyük bir efor ister. Step’leri yapabildiğiniz kadar yavaş ve akıcı birşekilde uygulayın. Bu sayede daha temiz görünür ve daha sonrasında içine style (stil) katabilirsiniz. Şimdi biraz daha rahatlamışsınızdır umarım?? ehehe clown

3. Footwork’üm nasıl görünüyor?? Haa evet, kritik sorulardan birisi!! Bunun hakkında aslında söylenecek fazla birşey yok ama yinede birşey eklemek istiyorum. Eğer video’nuzu kritik bir cevap almamak için paylaşiyorsanız, ozaman alacağınız cevaba hazırlıklı olun! Herkesten övgü alacagınız düşünce ve mentalitesiyle koyacaksanız ozaman hiç paylaşmayın. Oyüzden kesinlikle kendinizi beğenmişlik, ukalalık yapmayın ve video’nuzu göndermeden once bütün kritiklere hazırlıklı olun. Kritik istemiyorsanız, ozaman video’nuzu yollamayın.

Sıkı Bir Footwork İçin Footwork Tavsiyeleri ve Becerileri
    Burda footwork'ün her ikisini de yapmadıkça daha sevmelisin ya da daha iyi yapmaya çalısmalısın çünkü bazıları sana hiç style (stil)'ın olmadıgını söyler... Bu tavsiye ve öneri'ler her iki footwork'ü daha iyi yapmanda sana yardımcı olacaktır...

*İlk önce müziksiz antreman! - bu sana hareketlerin vereceği zaman sıkıntısı için. Tempo için değil...

*Yeni bir haraket çalısırken (yada eski bir tanesini), öncelikle onu yavasça yapın - Eğer bir ayna bulabilirsen hareketlerini yaparken kendi tekniklerini izleyebilirsin. Mümkün olduğu kadar hareketleri konsantreli birşekilde temiz ve sakin yap. Tekniklerini kaybetmeden yavaş yavaş hızını artır. Bu temiz ve hızlı bir footwork yapmana yardım eder.

*Footwrok'ün her iki yolunu da öğrenin.. - Hiçbirşey birinin 30 saniye boyunca halka çismesini izlemek kadar sıkıcı değildir. Değişik yönlerde yapmasını yada sizinki gibi değişik numaralar yapmasını istersiniz. Bu senin footwork'ünü dinamik, ilgi çekici, doğru ve sade bir şekilde tutar.

*Footwork'ü avuç içinizin üstünde yapın.. - Avuç içi dik, parmaklar yerde olmalı. Muhtemelen bunu binde bin duyarsın. Şimdi söylediğim şey footwork'ü avuç içinde yapamazsın anlamına gelmez tabii fakat parmaklarında yaparsan genellikle daha hoş, daha başarılı ve bileklerini güçlü tutmanda daha yardımcı olur. İlk başta canını yakacak ama daha sonra daha iyi kullanırsın ve eğer avuç içlerin su toplarsa dogru yapıyorsundur...

NOT: Dışardan birşeyin en önemli ve en can alıcı noktası çekici görünmesidir. Bazı insanlar için, footwork'ü daha doğal, daha akıcı yapan avuç içinde yapmak. Güçsüz bilekler, eğilmez parmaklar, yada daha kolay yapmanın yolunu bulmak uygun olabilir. Eğer sorun oluyorsa footwork'ü avuç içinde yap. Parmakta yapmak sadece bir öneri fakat her ikisini de bilmen mükemmel olur...

SAYGILARIMLA piKa'chu

Forum Saati C.tesi Mayıs 11, 2024 12:39 pm